Ros til Yankee for oplægget til kampen og kamptrådene generelt i den nye sæson, selv om det nu ser ud til, at nostalgi er det nye tilskuertalsgætteri

Jeg har netop set FC Københavns udekamp mod BATE Borisov, og det blev sgu hurtigt en sur pligt.
Set med AaB-øjne var det positivt, at FC København (og især Dame N’Doye) igen viste, at holdet er larmende ineffektivt målt på overtag af spil og antal kreerede chancer.
Samtidig går det stadig periodevist langsomt, når FC København har bolden, mens Sölvi Ottesen i forsvaret heller ikke er spillet helt ind.
Omvendt kan man spørge sig selv, hvad AaB vil stille op over for netop dette, for med Rasmus Würtz og Louay Chanko på midtbanen kan man ikke overrumple FC København tempomæssigt, mens der heller ikke er mange kort på hånden, som kan true københavnerne på dødbolde.
Det er selvfølgelig positivt, at hverken Cesar Santin eller Dame N’Doye tankede selvtillid mens Ailton netop er blevet solgt, men omvendt har man så en udhvilet Jesper Grønkjær som våben udefra.
Jeg vil dog allerhelst fokusere på, hvordan AaB overhovedet kommer til chancer mod FC København, for jeg er ikke et sekund i tvivl om, at de nok skal få deres andel og at kun Karim Zaza samt fortsat ineffektivitet fra FCK-angriberne kan forhindre mål.
Nøglen ligger måske i det centrale forsvar, hvor både Mikael Antonsson og Sölvi Ottesen er gode spillere, om end de nok ikke har deres styrke nede ved jorden.
Over for en specialist i dybdeløb som Ronnie Schwartz kan det komme til at gøre ondt, men spørgsmålet er så, hvem der skal lægge boldene til ham.
Rasmus Würtz har endnu ikke løftet den opgave, og truppen rummer ikke mange alternativer. Vil Magnus Pehrsson trækker Jeppe Curth ned i en 10’er-rolle, hvor han kan agere fodermester?
Eller beder man Curth tage slåskampene med FCK-forsvaret, mens man atter satser på, at Rasmus Würtz kan ordne de kreative løjer?
Jeg tror på det sidste, men håber mere på det første, da Würtz og Chanko formentlig nok skal få deres at se til over for FC Københavns midtbane, hvor Claudemir i øvrigt har været hurtig til at gå ind og imponere.
Jeg ville virkelig ønske, vi havde Daniel Fredheim Holm klar til en kamp som denne, for han kunne passe perfekt i rollen som fodermester, men med den nuværende trup starter Pehrsson vel således:
Zaza – Bøgelund, Wæhler, Nielsen, Marshall – Christensen/Dalsgaard, Würtz, Chanko, Due – Curth – Schwartz