Han begik nogle dumme straffespark og havde også sin andel af dårlige defensive aktioner, men havde også en del gode, var ofte den der fik blokeret i sidste øjeblik osv. Som sagt, jeg synes han var undervurderet. Men ja det var da især frem ad banen at han var en nøglespiller.Jakobsen skrev: ↑20. aug 2026, 11:19Ingen tvivl om den del, men de straffespark han begik var jo madness og selv en offensivspiller ville vide, at de ikke skulle begås.Hajen skrev: ↑20. aug 2026, 10:49Det var jo tydeligt for enhver (undtagen bænken), at Kasper J skulle være brugt længere fremme på banen, eks kant i en 3-5-2 el.lignJakobsen skrev: ↑20. aug 2026, 08:48Det overrasker mig faktisk lige så meget Jørgensen. Jeg synes han lavede så meget lort med at smide sige og uoverlagte straffespark.Hanga skrev: ↑19. aug 2026, 21:50Kasper Jørgensen var en af de mest sikre kort på holdkortet i AaB, så han kan nok ikke kategoriseres som en reject. At han har taget gode skridt efter sit skifte undrer mig ikke, for han var undervurderet af mange... Kasper Høgh derimod... Aldrig har jeg taget så meget fejl.
Det kunne da godt være, at han kunne hakke dem ind fra distancen, men for at være en god back skal man også kunne defensivt og holde hovedet koldt.
AaB´ere i andre klubber / udlandet
Re: AaB´ere i andre klubber / udlandet
Aalborg BK
95 - 99 - 08 - 14
95 - 99 - 08 - 14
Re: AaB´ere i andre klubber / udlandet
Tilfældet Mathias Ross kan vel diskuteres. Det er til gengæld lige så indiskutabelt, som er jorden er rund, og at 2+2 giver 4, at AaB i perioden 2023 til 2026 har været ekstremt inkompetent drevet i sammenligning med hvad som helst i denne klubs historie i perioden 1990 til 2023. Hvis man - stadig ... - skulle være i tvivl, så kast et flygtigt kig på stillingen i Danmarksturneringen og dernæst et flygtigt kig på regnskaberne. Om jeg dog begriber denne absurde trang til at skulle agere apologet for den røverbande.DenGamleMand skrev: ↑15. aug 2026, 19:36Uanset hvor ringe klubben var drevet inden tyskerne, så er det tyskerne der ved at dræbe klubben nu. Det er tyskerne der har skabt en dyr spillertrup med spillere der på ingen måde holder niveau og på den måde har de styrket et miljø der suger talent, vilje og evner ud af spillere som et sort hul.jonas386 skrev: ↑11. aug 2026, 11:02Ross var stagneret, ligesom alle vores andre talenter post-Mæhle, allerede inden tyskerne kom til. Tyskerne kunne kun komme til for småpenge, fordi AaB var blevet en klub hvor karrierer tog hen for at dø. Uanset hvilket niveau en spiller startede på, kunne du være lige så sikker som på døden og skatter, at det kun gik en vej, jo længere tid man blev i klubben.Jakobsen skrev: ↑11. aug 2026, 10:25Ross havde da fået lidt spilletid før SSE kom ind, men vi kan ikke komme uden om, at den periode hvor han for alvor blev seniorspiller og skulle ind på holdet var efter SSEs indtog og, at det var bare en af mange mange ting de ikke formåede at lykkes med.jonas386 skrev: ↑11. aug 2026, 09:59Ja, skide SSE-svin. Oliver Ross var jo så velkørende og i en rivende udvikling, ligesom vores mange andre supertalenter, lige indtil vi fik nyt ejerskabJakobsen skrev: ↑11. aug 2026, 09:45Og måske også en klub der viste hvordan pokker de ville spille ham.
Det kan simpelthen ikke være sundt det sjusk tidligere AaB stabe har lavet med konstant at prøve at opfinde ham på nye pladser.
Endnu en ridse i lakken hos de mange SSE-funktionærer der har arbejdet i klubben i de senere år.
Og selvfølgelig skal SSEs wrongdoings påpeges. For alt det de har ødelagt i AaB fortjener de at få deres omdømme ødelagt og det gøres bedst ved konsekvent at påpege alt det de er mislykkedes med.
"For alt det de har ødelagt". Igen, den her klub er ødelagt af nordjyske kræfter, og klubben var allerede færdig da tyskerne kom til. At de ikke har været dygtige nok til at sætte en stopper for udviklingen eller måske endda vendt den, er selvfølgelig ærgerligt og kritisabelt, ligesom man kan kritisere dem for ale mulig andet, men det er ikke tyskerne der har dræbt klubben, ligesom det heller ikke er tyskerne der har skabt et miljø der suger talent, vilje og evner ud af spillere som et sort hul.
AaB har ganske rigtigt været dårligt ledet siden 2014. I modsat fald havde vi befundet os i FCMs position nu. SSE 22 havde imidlertid årelang forberedelsestid og kan under ingen omstændigheder undskyldes med, hvad der måtte være gået forud. Ellers - skulle de efter årelang due diligence have holdt sig væk!
Og det er på ingen måde et spørgsmål om, at de ikke har formået at vende udviklingen - hvilket vil sige fra et udgangspunkt omkring midten af Superligaen! De har i alle henseender accelereret stagnation til lynhurtig og meget voldsom tilbagegang - fra et i forvejen skuffende udgangspunkt.
Og de er ejere - dette indebærer faktisk ansvar, hvilket tilsyneladende ikke er almen viden på denne side, hvor man dog må formode, at der findes nogle, der er gamle nok til f.eks. at have ejet hus og derfor ikke kan bebrejde tidligere ejere tilbage til Arilds tid, for at kælderen er oversvømmet efter at man selv har ladet alle vandhaner løbe i huset. Heller ikke selv om man har overladt pasning af huset til naboer og instrueret dem om, at de ikke må lukke for vandhanerne!
